e - R E K L A M
  • Konak/İzmir, Türkiye
  • çalışma saatleri :09:00-18:00
  • 0232 484 6848

Soru-Cevap

Facebook Reklamları Nedir?

Facebook reklamları, reklam vermek istediğiniz hedef kitlenin cinsiyetini, yaş aralığını, yaşadığı şehri ve ülkeyi, eğitim durumunu, medeni halini seçebilmenize olanak tanıyan bir reklam türüdür. Sizin tarafınızdan belirlenen hedef kitleye gösterilen reklamlar, kullanıcılar tarafından tıklandığında ödeme yaparsınız.

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklamları Ürünüm/Hizmetim İçin Yararlı Olur mu?

Ürün veya hizmetinizin net bir hedef kitlesi varsa ve bu hedef kitleyi cinsiyet, yaş, lokasyon, eğitim durumu ve medeni haline göre hedefleyebiliyorsanız, Facebook reklamları sizin için son derece verimli olacaktır. Üniversite öğrencilere yönelik bir kurs veriyor ya da sadece erkeklere yönelik bir ürün satıyorsanız Facebook reklamları aracılığıyla ürün veya hizmetinizi etkili bir şekilde tanıtabilirsiniz. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklamları Nasıl Ücretlendirilir?

Facebook reklamları için, öncelikle bir bütçe satın alırsınız. Reklamlarınız ilgili hedef kitle tarafından tıklandıkça, belirlenen ziyaretçi maliyeti bütçenizden düşer. Aynı kullanıcı 24 saat içinde reklamlarınızı ne kadar tıklarsa tıklasın bu kullanıcı için sadece 1 kere ödeme yaparsınız. Reklamlarınız bütçeniz bitinceye kadar yayında kalır.

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklam Harcamalarımı Nasıl Takip Edebilirim?

Facebook reklam harcamalarınızı takip etmenin en sağlıklı ve kolay yolu yönetim panelinizdir. Yönetim panelinizden reklamınızın kaç kişiye gösterildiğini, kaç kişi tarafından tıklandığını, ziyaretçi istatistiklerini, harcanan ve kalan bütçe durumunuzu görebilir, anlık olarak takip edebilirsiniz. 

 

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklamlarımın İstatistiklerini Nasıl Takip Edebilirim?

Facebook reklam istatistiklerinizi hesabınız oluşturulduktan sonra kullanımınıza sunulacak yönetim panelinden takip edebilirsiniz. Yönetim paneli sayesinde reklam istatistiklerinizi takip edebilir, ziyaretçi maliyetlerini ve günlük bütçenizi ayarlayabilirsiniz. Gelişmiş istatistikler doğrultusunda pazarlama stratejinizi belirleyebilirsiniz. 


Facebook reklam raporlarınızın, yönetim paneline 48 saat gecikmeli olarak gelebileceğini hatırlatmak isteriz.

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklamları için Günlük Bütçemi Nasıl Belirlemeliyim?

Facebook reklamları, sizin tarafınızdan belirlenen bir günlük bütçe çerçevesinde çalışır. Günlük reklam bütçeniz, her bir ziyaretçi reklamınızı tıkladığında azalmaktadır. Bu tıklamalar doğrultusunda günlük bütçeniz dolduğu zaman, reklamınız o gün için yayında kalkar. Eğer reklamınızın daha uzun süre yayında kalmasını istiyorsanız, günlük bütçenizi artırmanız gerekmektedir. Günlük bütçe artırma işlemini kullanımınıza sunulan yönetim panelinden kolayca yapabilirsiniz. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook'ta Ziyaretçi Başı Tekliflerimi Nasıl Belirlemeliyim?

Facebook'ta reklam alanı sınırlı olduğu için reklamlar ilgili kullanıcı profili için belirlenen ziyaretçi başı maliyetlere göre sıralanır. Örneğin İzmir'de yaşayan, 25 - 40 yaşları arasında, üniversite mezunu evli erkekleri hedefleyen bir reklam vermek istiyorsunuz. Bu hedef kitle için toplamda 50 firmanın reklam verdiğini düşündüğümüzde, en yüksek ziyaretçi başı teklifi veren beş firmanın reklamı yayınlanacaktır. Yayınlanan bu beş firmanın reklamının altında yer alan "Diğer Reklamlar" sekmesini tıkladığınızda, en yüksek teklif veren ilk 30 firmayı görebilirsiniz. Reklamınız ilk 30 teklif içinde yer almıyorsa, reklamlarınızı üst sıralarda görebilmek için tekliflerinizi yükseltmeniz gerekmektedir. Tekliflerinizi yönetim panelinden kolayca yükseltebilirsiniz. 


Ziyaretçi başı teklifleri yüksek olan ve üst sıralarda olan reklamlar tıklandıkça, günlük bütçesinden düşer. Günlük bütçesi sona eren firmanın reklamı yayından kalkar ve hemen sonraki firmanın reklamı devreye girer.   


Reklam kampanyalarınız açılırken, ziyaretçi başı teklifleriniz reklam vermek istediğiniz hedef kitlede en yüksek ziyaretçi sayısını elde edebileceğiniz şekilde ayarlanır. Dilediğiniz zaman yönetim panelinden bütçeniz ve ziyaretçi başı teklifleriniz ile ilgili değişiklik yapabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma, bütçe değişiklikleriniz gün sonu güncellemesinden sonra etkili olmaktadır. 
 

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook'ta Geçersiz Tıklamalar Nasıl Ücretlendirilir?

Facebook reklamlarında geçersiz tıklamalar ücretlendirilmez. Reklamlara yapılan tıklamalar IP kontrollüdür. Bu kontrol sayesinde aynı kullanıcı hesabından reklamlarınıza 24 saat içinde kaç kere tıklanırsa tıklansın sadece 1 kez ödeme yaparsınız. Reklamlarınız bütçeniz bitinceye kadar yayında kalır.

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklamlarımı Nasıl Hazırlamalıyım?

Facebook reklamlarında reklam başlığı 25 karakterden, gövde metni 135 karakterden oluşmaktadır. Reklam görseli ise 1200 x 628 piksel ölçülerinde olmalıdır. Reklamınızın öne çıkması için reklamınıza mutlaka bir görsel eklemenizi tavsiye ederiz.

Facebook Döngü reklamlarında başlık 40 karakter, metin 90 karakterden ve bağlantı açıklaması 20 karakterden oluşur. Kullanılacak görseller 600 x 600 ölçülerinde olmalıdır. 

Her iki reklam türünde de reklam görselleri üzerinde kullanacağız metinler, görselin %20'lik bir kısmından daha fazlasında yer alamaz. Görselinizin %20 kuralına uyup uymadığını Facebook'un yazı içeriği aracı ile kontrol edebilirsiniz. Görsellere ek olarak Facebook reklam metinlerinde de uymanız gereken bazı kurallar vardır. Reklam metinlerinizi yazarken dil bilgisi ve etik kurallarına uymanız gerekmektedir. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklamlarından En Çok Faydayı Nasıl Sağlarım?

Facebook reklamlarının sizler için sağlayacağı en önemli faydası, reklamınızla hedeflemek istediğiniz kitleyi net bir şekilde belirleyebilmenizdir. Böylelikle ürün veya hizmetinizle gerçekten ilgilenen bir kitlenin reklamlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin kadınlara yönelik makyaj malzemeleri ürünleri satıyorsanız, reklamlarınızı erkeklere göstermez bütçenizi boşa harcamamış olursunuz.  Reklamlarınızdan en yüksek verimi elde etmek için hedef kitlenizi ürün veya hizmetiniz doğrultusunda seçmeniz, ilgi uyandıracak reklam metinleri ve dikkat çeken reklam görselleri kullanmanızı öneriyoruz.

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Reklam Politikaları Nelerdir?

Facebook reklam politikaları ile ilgili gerekli tüm bilgileri Facebook Reklam Politikaları sayfasından öğrenebilirsiniz. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Facebook Profil Seçimi Ne Demektir?

Facebook reklamları profil bazlı olarak gösterilen reklamlardır. Reklamınızı kişisel Facebook hesabınızda görüntüleyebilmek için reklamınızı hedeflediğiniz kitleyle aynı özellikler tanımlanmış olmalıdır.  İstanbul'da ikamet eden 25-40 yaşları arasındaki üniversite mezunu, evli erkekleri hedefleyen reklamınız sadece bu profile uygun hesaplarda görüntülenecektir. Reklamınızı görebilmeniz için öncelikle kendi profilinizin de bu özelliklerde olması gerekmektedir.

Diğer Soru ve Cevaplar