e - R E K L A M
 • Konak/İzmir, Türkiye
 • çalışma saatleri :09:00-18:00
 • 0232 484 6848

Soru-Cevap

Google AdWords Nedir?

Google AdWords ürününüz ya da hizmetiniz için hızlı ve basit bir reklam mecrasıdır. Google AdWords reklamları aracılığıyla reklamlarınız Google'da arama sonuçlarında yayınlanır. Minimum bir aylık ücret ödemenizi gerektirmeyen Google AdWords reklamlarında, kullanıcılar reklamınıza tıkladığında ödeme yaparsınız. Google AdWords reklamlarını başlatmak için başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. 

Kullanıcılar ürün ya da hizmetinizle alakalı olarak seçilen anahtar kelimelerinizle ilgili bir arama yaptığında, Google Arama sonuçları sayfasında reklamınızı görüntüler. Organik arama sonuçlarının üst kısmında görüntülenen sponsorlu bağlantılar işinizle ilgili arama yapan bir kitleye kolayca ulaşmanızı sağlar. Buna ek olarak reklamlarınızı Google Ağı'ndaki Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde de yayınlayabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı yerleşimlerini seçebilir, içeriğe dayalı hedefleme özelliği ile anahtar kelimelerinizin web sitelerindeki içeriklerle eşleşmesini sağlayabilirsiniz. 

Google reklam biçimleri arasından metin reklam, resim reklam veya video reklam seçeneklerini seçebilir, hesabınızdaki raporları inceleyerek reklam performansınızı kolayca gözlemleyebilirsiniz. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Google AdWords Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Google AdWords hesabı oluşturmak ve reklamlarınızın yayınlanmasını sağlamak için başvuru formunda yer alan tüm adımları tamamlamanız gerekmektedir.

Google AdWords reklamlarınız için ödemelerinizi kredi kartı ya da banka havalesi ile yapabilirsiniz. Ödemeniz tamamlanana kadar yayınlanmaz ve masraf tahakkuk etmez. 

.

Diğer Soru ve Cevaplar

Google AdWords Hesabımı Yönetmeme Yardımcı Olacak Birini Nasıl Bulabilirim?

Bir çok reklamveren AdWords hesabını kendi yönetmeyi tercih eder. Bazı reklamverenler ise, reklam maliyetlerinin düşürülmesi ve bir uzmandan yardım alabilmek için AdWords hesaplarının  Google AdWords Sertifikalı İş Ortağı tarafından yönetilmesini tercih eder. AdresGezgini'nin alanında uzman ekibiyle iletişime geçtiğiniz noktada, reklam bütçenizi ve ne tür hizmetler almak istediğinizi belirtmeniz yeterli. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, maliyetlerinizi azaltacak, iş yükünüzü hafifletecek, yatırım geri dönüşünüzü artıracak çalışmaları sizin için takip ederiz.   

Diğer Soru ve Cevaplar

Reklamlarımı Kendim mi Yöneteceğim?

Reklam çalışmalarınız, uzman ekibimiz tarafından oluşturulur, size maksimum yararı sağlayacak şekilde yönetilir. Reklam bütçeniz, konumunuz, hizmet vereceğiniz alan gibi bilgileri verdikten sonra reklam verimliliğinizi artıracak optimizasyon çalışmalarını sizin için takip ederiz. İnternet reklamcılığı aracılığıyla maliyetleriniz düşer, iş yükünüz azalır, geri dönüşleriniz artar. Kampanyanız devam ettiği sürece kullanımınıza sunulan yönetim paneli aracılığıyla reklam performansınızı inceleyebilir, dilediğiniz şekilde müdahele edebilirsiniz. 

 

Diğer Soru ve Cevaplar

Hesap Yönetimini Nasıl Yapacağım?

Kullanımınıza sunulan yönetim paneli aracılığıyla kampanya, anahtar kelime, reklam metni ve reklam grubu bazında reklamlarınızı kolayca durdurabilir, yeniden başlatabilir, ekleme ve teklif değişiklikleri yapabilir, reklam performansını detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Hesap Yönetimini Nasıl Yapacağım?

Kullanımınıza sunulan yönetim paneli aracılığıyla kampanya, anahtar kelime, reklam metni ve reklam grubu bazında reklamlarınızı kolayca durdurabilir, yeniden başlatabilir, ekleme ve teklif değişiklikleri yapabilir, reklam performansını detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Etkinleştirme Ücreti Var mıdır?

Google AdWords reklamları için 1000 TL + KDV'lik bir ödeme yaptığınızda hesabınızı etkinleştirmek için ekstra bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Google AdWords Reklamlarım Nerede Görünecek?

Google reklamları, Google arama sonuçlarında ve Google Görüntülü Reklam Ağı'nda görüntülenebilir. 

Reklamlarınız, Google arama sonuçlarında, organik arama sonuçlarının en üst ve en alt kısmında görünür. 

Google Görüntülü Reklam Ağı 2 milyondan fazla web sitesi, video ve uygulamadan oluşan, AdWords reklamlarınızın görünebileceği bir gruptur. Görüntülü Reklam Ağı ile AdWords reklamlarınızı belirli bir içerik, belirli bir kitle ve belirli bir konuma göre hedefleyebilir, dünya genelindeki internet kullanıcılarının yaklaşık %90'ına ulaşan bu ağa dahil olabilirsiniz.

 

 

Diğer Soru ve Cevaplar

Ülke ve Şehir Bazında Reklam Verebilir Miyim?

Google AdWords ile reklamlarınız seçtiğiniz coğrafi konumlarda gösterilir. Reklamlarınızı dilediğiniz lokasyondaki doğru müşterilere göstermeye ve işletmenizden çok uzakta bulunan kullanıcılara gösterilmesini kısıtlamaya yardımcı olur. Bu da yatırım getirinizi artırmanızı sağlayabilir. 

Google AdWords reklamları İran, Sudan, Suriye, Küba ve Kuzey Kore haricindeki tüm ülkelere ve şehirlere hedeflenebilmektedir.

Diğer Soru ve Cevaplar

Anahtar Kelimeler Nedir?

Anahtar kelimeler, Google AdWords reklamlarını internet kullanıcılarının aradıkları terimlerle eşleştirmek ve işletmenizi potansiyel müşterilerinizle buluşturmak için kullanılan kelimeler ve kelime gruplarıdır. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Etkili Bir Anahtar Kelime Listesi Nasıl Oluşturulur?

Anahtar kelime listenizi oluştururken kendinize şu soruyu sormalısınız: Müşterilerim ürünümü ya da hizmetimi hangi kelimeleri kullanarak aratırdı? Bu sorunun cevabını oluşturan, hedef kitlenizin sizi bulmak için Google'da arayabileceği anahtar kelimelerin bir listesini hazırladıktan sonra bu listeyi farklı yazılmış kelimelerin (ör. nakliyat ve nakliye), kelimelerin çoğul hallerinin, eş anlamlılarının ve yanlış yazımlarının da dahil olduğu kelimelerle genişletin. Anahtar kelime listenizi hazırlarken Anahtar Kelime Türetme Aracı'nı kullanabilirsiniz. Fazla geniş anlamlı anahtar kelimeler çok gösterim ancak az tıklama getirerek performansınızı düşürebileceği için bu kelimeleri elemenizi öneririz. 


Tek kelimelik anahtar kelimeler büyük ihtimalle çok genel olacağı için iki veya üç kelimelerik kelime öbekleri kullanın. Araç kiralama hizmetlerinizi tanıtmak için kullanacağınız "araç" kelimesi satılık araç, araç kaskosu, oyuncak araç gibi hizmetinizle alakası olmayan öğeleri arayan kullanıcılara gösterilebilir. Bu durumda araç anahtar kelimesi yerine, anahtar kelimenizi daha belirgin kılacak şekilde kiralık araçlar, araç kiralama, izmir araç kiralama gibi daha ilgili ve açıklayıcı anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. 


Anahtar kelime listenizi iyileştirmenin bir diğer yolu Raporlarınızı sık sık kontrol etmektir. Raporlar, internet kullanıcılarının reklamınızı bulmak için hangi arama sorgularını kullandığı konusunda sizi bilgilendirecektir. Bu bilgiler doğrultusunda anahtar kelime listenize yenilerini ekleyebilir, durdurabilir veya tekliflerinizi düzenleyebilirsiniz. 
Anahtar kelime eşleşme seçeneklerini kullanarak geniş, sıralı, tam veya negatif olmak üzere dört farklı anahtar kelime eşleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Belirli bir seçeneği ayarlamazsanız, anahtar kelimeleriniz  varsayılan olarak geniş eşlemeli olarak belirlenir.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri ile;

 • Hedef kitlenizi daha alakalı olacak şekilde daraltabilir, 
 • Ürün veya hizmetinizle daha çok ilgilenen kullanıcılara ulaşabilir,
 • Tıklama başına maliyetinizi azaltabilir,
 • Yatırım getirinizi artırabilirsiniz 
   

Diğer Soru ve Cevaplar

Maksimum Tıklama Başına Maliyet (MTBM) Nedir?

Maksimum tıklama başına maliyet, reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Maksimum tıklama başına maliyet, reklam konumunu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Maksimum TBM'nizi artırmak, reklam konumunu yükseltebilir.

Diğer Soru ve Cevaplar

Minimum Anahtar Kelime Teklifi Nedir?

Reklamlarınızın arama sonuçlarının ilk sayfasında görüntülenebilmesi için her bir anahtar kelimeye verilmesi gereken minimum bir teklif vardır. Teknik olarak 0.01 TL olarak belirlenen bu teklif ilgili anahtar kelimenin hesap içinde gösterdiği performans ve üzerindeki reklam rekabetine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Diğer Soru ve Cevaplar

Anahtar Kelime Teklifleri Nasıl Belirlenir?

Google AdWords reklam kampanyanızda yer alan her bir anahtar kelimeyi seçerken, reklamınız tıklandığında ne kadar ödeme yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Seçeceğiniz anahtar kelime, reklamlarınızın göstereceği performansa bağlı olarak farklı ilk sayfa tekliflerine ve reklam konumlarına sahip olabilir. Tıklama Başına Maliyet belirlenirken, anahtar kelime bazında reklam konumu, ilk sayfa teklifi ve yatırım getirisi gibi unsurlar dikkate alınmalıdır.

Diğer Soru ve Cevaplar

Anahtar Kelime Tekliflerini Nasıl Belirlerim?

Reklam kampanyanızda kullanacağınız anahtar kelimeyi seçerken, söz konusu anahtar kelime tıklandığında ne kadar ödeme yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. Buna anahtar kelimenizin maksimum tıklama başına maliyet teklif tutarı denir. Tıklama başına maliyet teklifleri belirlenirken anahtar kelime bazında reklam konumu, ilk sayfa teklifi ve yatırım getirisi gibi unsurlar dikkate alınmalıdır.

Diğer Soru ve Cevaplar

Anahtar Kelime Tahmini İlk Sayfa Teklifi Nedir?

Google AdWords reklam kampanyanızda yayınlanacak reklamlarınızın arama sonuçlarında ilk sayfada görüntülenebilmesi için ürününüz ya da hizmetinizle ilgili anahtar kelimeye verilmesi gereken minimum tıklama başı maliyet teklif tutarı tahminidir. Reklam kampanyanızda yer alan her bir anahtar kelime, reklamlarınızın göstereceği performansa bağlı olarak farklı ilk sayfa tekliflerine ve reklam konumlarına sahip olabilir. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Anahtar Kelime Teklifleri En İyi Nasıl Belirlenir?

Reklam kampanyanızda kullanacağınız anahtar kelimeyi seçerken, söz konusu anahtar kelime tıklandığında ne kadar ödeme yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. Buna anahtar kelimenizin maksimum tıklama başına maliyet teklif tutarı denir. Tıklama başına maliyet teklifleri belirlenirken anahtar kelime bazında reklam konumu, ilk sayfa teklifi ve yatırım getirisi gibi unsurlar dikkate alınmalıdır.

 

 

Diğer Soru ve Cevaplar

Reklam Konumu Nedir?

Reklam konumu, arama ağında ve görsel reklam ağında yer alan diğer reklamlara kıyasla, reklamınızın bir sayfada görüntülendiği sıradır.  "3" reklam konumu, reklamınızın bir sayfadaki üçüncü reklam olduğu anlamına gelir.

 

Diğer Soru ve Cevaplar

Reklam Konumu Nasıl Belirlenir?

Google AdWords reklam konumu, işletmeniz için seçmiş olduğunuz anahtar kelimeye göre değişiklik gösterir. Bu değişiklik Anahtar kelimenin Google'daki tıklama başına maliyet ve kalite puanına bağlıdır. Bu, tıklama başı maliyetleri düzenledikçe ve kalite puanınızda değişiklik oldukça reklam konumunuzun değişeceği manasına gelir. 

 

Diğer Soru ve Cevaplar

Reklamlarım Nasıl Ücretlendirilir?

Tıklama başı maliyet kampanyalarınızda reklamınızı görüntüleyen kullanıcıların her bir tıklaması için, anahtar kelimeye verilen teklif tutarında ödeme yaparsınız. Bu ödeme mevcut reklam bütçenizden karşılanır. Tıklama başı maliyet teklifleri ise reklam yönetim paneli aracılığıyla reklamverenler tarafından kolaylıkla belirlenir. 

Reklamlarınızın tıklanmasından ziyade kullanıcıların reklamlarınızı görmesini istiyorsanız, bu durumda Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Reklamlarınız her gösterildiğinde BGBM teklifi üzerinden ücretlendirme gerçekleşir. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Google AdWords Reklamı Veren Rakiplerimin Verdiği Teklifi Görebilir Miyim?

Google AdWords reklamı veren rakiplerinizin verdiği teklifleri göremezsiniz. Ancak Google'ın sağladığı 2 araç ile kendi teklifinizi en iyi şekilde hesaplayabilirsiniz. 

Anahtar Kelime Planlayıcı yardımıyla bir anahtar kelime listesinin gösterebileceği performansa dair fikir edinmek için tahmin edilen tıklamalar ve dönüşümleri alabilirsiniz. Bu tahminler ayarlayacağınız tekliflere ve bütçelere dair kararınızı şekillendirmenize de yardımcı olabilir.

Reklam yönetim panelinizde bulunan ilk sayfa teklisi tahminleri sütunu aracılığıyla, bir anahtar kelimenin arama sonuçları ilk sayfasında reklam tetiklemesi için vermeniz gereken yaklaşık tutarı görebilirsiniz. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Reklam Metinleri Nedir?

Reklam metinleri Google arama sonuçları sayfasında ve görüntülü reklam ağında, ilgili anahtar kelimeyi aratmış olan kullanıcıların göreceği reklam mesajını içeren metindir. Reklam metinleri 30'ar karakterlik 2 başlık satırı, 80 karakterlik açıklama satırı ve web adresinizi gösteren url alanından oluşur. 

Diğer Soru ve Cevaplar

En Etkili Reklam Metni Nasıl Yazılır?

Google'da arama yapan, potansiyel müşterilerinizin web sitenizi ziyaret etmelerinin en önemli sebebi reklam metninizdir. İyi hazırlanmış reklam metinleri, reklam kampanyanızın performansını belirlemede çok önemli bir rol oynar. 
Reklam metniniz firmanızın rakiplerinden farklılaştığı noktaları, firmanıza ait ürün ve hizmetleri içermeli ve potansiyel müşterileri sitenize çekmeyi hedeflemeli.


İyi bir reklam metni;

 • Popüler anahtar kelimeleri içermeli
 • Reklamları doğru sayfaya yönlendirmeli
 • Harekete geçirici ifadeler içermeli (Örn: Hemen Sipariş Verin!)
 • Her kelimenin ilk harfi büyük yazılmalı (Örn: Kaliteli Dijital Kamera)
 • Ürünlerinizin özellikleri belirtilmeli (Örn: 8MP Dijital Kamera)
 • Promosyonlarınızı ön plana çıkarmalı (Örn: %10 İndirim, Ücretsiz Kargo)
   

Diğer Soru ve Cevaplar

Reklam Metinleri Hangi Sırayla Gösterilir?

Kalite puanını etkileyen en önemli etkenlerden biri reklam metinlerinizdir. Yüksek tıklama oranına sahip reklamlar ile kalite puanınız yükseltebilir, dolayısıyla maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Daha düşük bütçe ile daha uzun süre ve daha düşük tekliflerle daha üst sıralarda reklamınızı yayınlayabilmek için kalite puanınızın yüksek olması gerekmektedir. 

Kampanyanızda kullandığınız her bir reklam metninin performansı her anahtar kelime için ayrı ayrı incelenir. Bu incelemelerde reklamın tıklanma oranları, reklamınızı tıklayan kullanıcıların web sitenizde geçirdiği süre, web sitenizde sağladığı etkileşim, üye olma, sipariş verme ve satın alma işlemleri dikkate alınır. Yararlı geri dönüşler sağlayan reklam metinleri sistem tarafından otomatik olarak daha sık gösterilir. 

Diğer Soru ve Cevaplar

Reklamımın Google'da Nasıl Görüneceğini Önceden Görebilir Miyim?

Google'ın Reklam Önizleme aracı sayesinde, reklamınız yayınlanmadan önce tüketicilere nasıl gösterileceğini, standart bir Google arama sonuç sayfasındaki gibi görebilirsiniz.

Reklam Önizleme aracını aşağıdaki şekilde kullanarak bir test araması yapabilirsiniz. 

 • Reklam Önizleme sayfasına gidin.
 • Bir anahtar kelime girin.
 • google.com.tr veya google.fr gibi bir Google alanı girin.
 • Bir görüntü dili seçin.
 • Bir lokasyon  seçin. Açılır menülerden bir yer seçebilir veya özel enlem ve boylam koordinatları girebilirsiniz.
 • Reklamınızın önizlemesini görmek istediğiniz cihazı seçin.
 • Reklamları önizle'yi tıklayın.

Google Reklam Önizleme aracı ile ilgili bir ipucu: Reklamınızı görüntülemek için düzenli olarak Google'da arama yapmak yerine Reklam Önizleme aracını kullanmanızı öneririz. Reklamınızı Google'da birçok kez aratmanız, reklamınızın birçok gösterim almasına ve tıklama oranınızın (TO) düşmesine neden olarak reklam konumunuzu etkileyebilir.

Diğer Soru ve Cevaplar